Віталій Антонович Огородніков

 

Доктор технічних наук, професор Віталій Антонович Огородніков
(29. 05. 1941 – 09. 11. 2020)

Засновник і керівник наукової школи з проблем деформованості металів при обробці тиском у Вінницькому національному технічному університеті, Заслужений діяч науки і техніки України, Почесний доктор Донбаської машинобудівної академії, судовий експерт зі спеціальності «обставини ДТП».

Народився 29 травня 1941 року у місті Рені Одеської області у сім'ї військового.

У 1958 році Віталій Антонович закінчив середню школу № 15 в м. Усть-Кам'яногорську (Казахстан), тут розпочав свій трудовий шлях токарем на меблевій фабриці.

Упродовж 1960—1965 рр. навчався в Томському політехнічному інституті ім. С. М. Кірова за спеціальністю «Технологія машинобудування, металорізальні верстати і інструменти», отримав червоний диплом інженера-механіка.

З 1965 року працював асистентом на кафедрі опору матеріалів ТПІ.

З 1967—1969 — навчання в аспірантурі ТПІ. Науковим курівником кандидатської дисертації Віталія Антоновича був Гаррі Данилович Делі, працюючи з ним за два роки підготував кандидатську дисертацію.

У 1969 році відбувся захист кандидатської дисертації в Московському автомеханічному інституті та присвоєння вченого ступеня кандидат технічних наук.

У 1971 році отримав запрошення на роботу до Вінницької філії Київського політехнічного інституту старшим науковим співробітником науково-дослідної частини (НДЧ), а згодом працює старшим викладачем, доцентом кафедри опору матеріалів.

На кафедрі опору матеріалів з 1971 року під керівництвом В. А. Огороднікова створена наукова школа та розвинутий науковий напрямок, присвячений розвитку феноменологічних критеріїв руйнування матеріалів в межах великих пластичних деформацій та застосування їх до вирішення технологічних задач механіки.

Протягом 1977—1982 років обирався депутатом Ленінської районної Ради м. Вінниці.

У 1980 році захистив докторську дисертацію на тему "Дослідження пластичності та руйнування матеріалів в процесах холодного формозмінення" у Центральному науково-дослідному інституті машинобудування в Москві та отримав науковий ступінь доктора технічних наук.

Протягом 1981—1982 років декан інженерно-будівельного факультету ВПІ.

З 1982 до 2020 р. професор та незмінний завідувач кафедри опору матеріалів та прикладної механіки Вінницького національного технічного університету.

У 1984 р. призначений заступником голови регіонального відділу Науково-методичної Ради Мінвузу СРСР.

Монографія В. А. Огороднікова «Оценка деформируемости при обработке давленим» отримала премію Мінвузу УРСР за кращу закінчену наукову роботу.

1992 — вийшла монографія міжнародного колективу авторів «Теория ковки и штамповки» (видавництво «Машиностроение»), одна з глав якої написана професором В. А Огородніковим.

Віталій Антонович з 2001 року був судовим експертом і мав право проведення судових автотехнічних експертиз за спеціальністю 10.1 — «Дослідження обставин ДТП». Ним проведено понад 150 автотехнічних експертиз.

2001—2020 — заступник директора з наукової роботи ІнТПЗК ВНТУ.

Помер Віталій Антонович 9 листопада 2020 р. у м. Вінниця.